Потребителски вход

Запомни ме | Регистрация
Постинг
06.10.2013 22:14 - Келтите
Автор: mese4inkata Категория: Други   
Прочетен: 1108 Коментари: 0 Гласове:
1

Последна промяна: 06.10.2013 22:54

Постингът е бил сред най-популярни в категория в Blog.bg

Със сигурност сте чували за крал Артур, Гуинивиър, Ланселот и магьосника Мерлин. Може би и за трагичната любов на Тристан и Изолда? Какво е общото между всички тях? Те са част от един и също епос - за крал Артур и рицарите на кръглата маса. Също така са и келти. Къде са живели келтите, има ли ги все още, на какъв език са говорили?



Названието келти обхваща племената и народите, говорещи келтски езици - специфична група от индоевропейското езиково семейство.

Най-старите достигнали до нас исторически свидетелства за келтите са от средата на I хил. пр.н.е. Историци и археолози употребяват названието келти и в етнографски смисъл, говорейки за келтска материална култура и социална организация. Най-ранно идентифициране на келтски популации, различни от съседните им, позволяват археологическите находки от западната област на Халщатската култура от 750 - 400 г.пр.н.е.

Макар че келтските племена в Галия са използвали обединяващото ги наименование celtae, общо келтско самосъзнание през Античността не може да бъде установено, също както и културна наследственост между античните келтски племена и говорещите днес келтски езици етноси. Най-голямото си разселване келтите преживяват през 5 до 1 век пр.н.е., когато населяват обширна територия от Британските острови до Мала Азия. Впоследствие те са подложени на натиск от римляните и други народи и отстъпват повечето региони, които обитават, или биват асимилирани.

 

Населявани територии

Келтите са населявали днешните територии на Франция, Швейцария, Белгия, Южна Германия, Северна Испания, Британските острови, Северна Италия, Горен и Среден Дунав, отчасти Балканския полуостров и Мала Азия. През 1 век пр.н.е. значителна част от келтите са покорени от римляните. През средните векове били претопени и от други народи. В днешно време потомци на тези племена има само във Великобритания (ирландци, шотландци, уелсци и др.), в Западна Франция (полуостров Бретан, бретонци) и в Испания (провинция Галиция). Келтските езици са се запазили отчасти в Бретан, Уелс, Ирландия и Шотландия. На Балканския полуостров келти нахлули на големи групи през 3 век пр.н.е. Част от тях се заселила в Казанлъшката долина, където издигнали своя столица Тиле (днес село Тулово). Тяхната държава не просъществувала дълго — 70 години по-късно те се изселили към Анатолия в Галатия, но оставили отпечатък от своята самобитна култура и изкуство.
 

Келтска култура

Културата на келтите достига разцвет през 5 век пр.н.е. Има връзка с цивилизациите на Балканския полуостров и Мала Азия, а след покоряването на Галия от Цезар келтското население е подложено и на романизация, но келтите запазват оригиналния характер на изкуството си. С термина „латенска култура“ се обозначава културата, чиито носители са келтските племена, обитавали през желязната епоха днешни Франция, Швейцария, Австрия, Чехия, Словакия, Сърбия, Хърватия, Словения, Северна Италия и част от Великобритания. Наречена е по името на гр. Ла Тен, Швейцария, където са намерени характерните за нея паметници. Латенската култура влиза във взаимодействие с тракийската, особено след създаването на Келтското царство през 3 век пр.н.е. При археологически разкопки са открити метални украси, дърворезба, оръжия, предмети с религиозен характер и др. Орнаментите са с геометрични (спирали, окръжности, елипси, плетеници) или животински изображения. Характерна черта на келтските племена е строежът на укрепени градове.
 

Религия

Друиди - жреци, пророци, знахари и магьосници в келтските племенни общности. Жреческата им междуплеменна организация е забранена след завладяването на келтските територии от Рим през 1 век пр.н.е.

Филидии - притежават законодателната и изпълнителната власт и запаметяват свещеното историческо предание на келтите.

Бардове - запазват и разпространяват келтската култура, като увековечават делата на митичните и реалните келстски герои и царе.
 

Състав на келтските племена

Белги - населявали междуречието на реките Сена и Рейн;

Бои - населявали днешна Южна Чехия;

Брити - населявали област Британия;

Гали (келти) - област Галия (територията на дн. Франция, част от Швейцария и Белгия);

Хелвети - населявали територията на днешна Северозападна Швейцария.
 

Келтски езици

Келтските езици принадлежат към индоевропейското езиково семейство. За тях се смята, че са произлезли от общ протокелтски език. През I хил. пр.н.е. те се говорят в голяма част от Европа, от Бискайския залив и Северно море до Балканския полуостров и Галатия в Мала Азия.

Днес келтските езици се използват на територията на „Шестте Келтски Нации” – Шотландия (Scotland), Ирландия (Ireland), Остров Ман (Isle of Man), Уелс (Wales), Корнуол (Cornwall) и полуостров Бретан (Bretagne), както и от отделни общности в Източна Канада, Патагония, Съединените щати и Австралия. Ирландският език е единственият келтски език, който е официален (в Ирландия), макар че се говори от малка част от населението.

Келските езици се разделят на 4 подгрупи:

галски езици, сред които галски, лепонтийски и галатийски;

келтиберийски език, говорен в древността в северната част на Пиренейския полуостров;

гойделски езици, включват ирландски, шотландски келтски и мански;

британски езици, включват уелски, бретонски, корнски, кумбрийски, пиктски и хипотетичния ивернийски.

Съществуват две основни хипотези за класифицирането на келтските езици. Според едната те се разделят на P-келтски (галски и британски езици) и Q-келтски (келтиберийски и гойделски езици), а според другата - на континентални (галски и келтиберийски езици) и островни (британски и гойделски езици).

На територията на „Шестте Келтски Нации” живеят около 18 570 000 души, от които по данните на организацията Келтска Лига около 3 милиона жители познават или говорят келтски диалекти. Това доказва, че келтските езици и култура не са мъртви, а са напълно активни фактори, които се развиват, макар и в регионален мащаб.
 

Къде живеят потомците на келтите в днешни времена?

Днес хората, които смятат, че имат келтски корени, могат да бъдат открити в следните региони:

1. Република Ирландия (Ireland); на келтски – Eire;

2. Остров Мaн (Isle of Man) – самостоятелна общност в рамките на Великобритания; на манкс (келтски диалект) – Ellan Vannin;

3. Графство Корнуол (Cornwall), Южна Англия; на корнуолски (келтски диалект) – Kernow;

4. Шотландия (Scotland); на шотландски келтски – Alba;

5. Уелс (Wales); на уелски (келтски диалект) – Къмри (Cymru);

6. Провинция Бретан (Bretagne), Франция; на бретонски (келтски диалект) – Breizh.


От 1959 г. на всеки четири години се провежда Международен конгрес на келтските науки (International Congress of Celtic Studies). Четиринайсетият конгрес се проведе през 2011г. в Maynooth (унивеситетско градче в окръг Kildare, Ирландия). През 2015г. ще бъде следващият конгрес, който ще бъде в Глазгоу, Шотландия.


Ето и конгресите до този момент:

1959 Dublin

1963 Cardiff

1967 Edinburgh

1971 Rennes

1975 Penzance

1979 Galway

1983 Oxford

1987 Swansea

1991 Paris

1995 Edinburgh

1999 Cork

2003 Aberystwyth

2007 Bonn

2011 Maynooth



Тагове:   келти,


Гласувай:
1



Няма коментари
Търсене

За този блог
Автор: mese4inkata
Категория: Други
Прочетен: 1182009
Постинги: 599
Коментари: 54
Гласове: 16644
Календар
«  Април, 2024  
ПВСЧПСН
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930